Cilj projekta je poboljšanje servisa podrške za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju u Budvi.
Ciljna grupa su djeca i mladi sa smetnjama u razvoju u Budvi, njihovi roditelji, članovi njihovih porodica, nezaposleni sa evidencije Zavoda za zapošljavanje.
Glavne aktivnosti:
1. Izgradnja vizuelnog identiteta organizacije i unapređenje vidljivosti i prepoznatljivosti organizacije u zajednici kroz izradu loga, izradu internet prezentacijena crnogorskom i engleskom jeziku, štampanja promotivnog materijala.
2.Organizovanje radionice za članove Udruženja i volontere na temu informacione tehnologije, djeca i internet.
3.Organizovanje radionice za psihološku podršku i osnaživanje članova Udruženja.
4.Organizovanje trening programa „Edukacija za asistente u nastavi“ za nezaposlene sa evidencije Zavoda za zapošljavanje.
Mjesto realizacije je Budva.
Vrijeme trajanja projekta je šest mjeseci.
Na osnovu sljedećih podataka može se steći uvid u stanje i potrebe djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Opštini Budva.
„U 2013. godini Komisija je razmatrala i dala predloge na osnovu kojih je donijeto 17 rješenja o usmjeravanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama u odgovarajući vaspitno- obrazovni program.
U tabeli koja slijedi data je struktura djece sa posebnim obrazovnim potrebama prema stepenu smetnje u razvoju, kao i prema ustanovama u koje su usmjerena. Radi se o usmjerenjima na osnovu posljednjeg zahtjeva roditelja.
I Djeca sa težim i teškim smetnjama u razvoju (broj – ustanova): Resursni centar za djecu i omladinu „Podgorica“- 3, Resursni centar za sluh i govor, Kotor – 2, Specijalno odjeljenje u O.Š. „Jugoslavija“, Bar – 6, JPU „Ljubica Jovanović – Maše“- 3, Poslije usmjerenja u vrtić, nisu podnosili novi zahtjev -1, OŠ „II osnovna škola“- 2, OŠ „Mirko Srzentić“- 9
II Djeca sa lakšim i umjerenim smetnjama u razvoju (broj – ustanova): JPU „Ljubica Jovanović – Maše“- 5, OŠ „Druga osnovna škola“- 1, OŠ „Mirko Srzentić“- 1, SMŠ „Danilo Kiš.“
II Djeca sa teškoćama u razvoju (broj – ustanova):OŠ „Mirko Srzentić“(2) i SMŠ „Danilo Kiš“
Prema podacima sa kojima raspolaže Komisija, ukupno je 21 dijete sa težim i teškim smetnjama u razvoju i 11 djece sa lakšim i umjerenim smetnjama u razvoju“.
Izvor: Lokalni plan za unapređenje socijalne i dječje zaštite (socijalne inkluzije) Opštine Budva.
Kako se može vidjeti iz gore navedenih podataka najveći broj školske djece sa težim i teškim smetnjama u razvoju se usmjerava u druge gradove u Crnoj Gori gdje se mogu obrazovati. Pored toga ovi podaci ne uključuju djecu i mlade koji nijesu podnijeli zahtjev Komisiji Opštine Budva za usmjeravanje a njihov broj je značajan. To su djeca koja nikada nisu bila uključena u nijedan vid obrazovanja, a jedan broj te djece su članovi našeg Udruženja. Ta djeca i mladi su nevidljivi u Budvi.
Jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg se djeca sa posebnim obrazovnim potrebama ne uključuju u vaspitno-obrazovne ustanove u Budvi je nepostojanje servisa podrške u nastavi kroz asistenciju u nastavi. Djeca sa posebnim obrazovnim potrebama ne mogu samostalno prisustvovati nastavi bez dodatne pomoći drugog lica. Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti navodi asistente u nastavi za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama kao volontere. Kako ovaj sistem ne funkcioniše asistente u nastavi obezbijeđuju same vaspitno-obrazovne ustanove, NVO ili roditelji.
Podaci u Budvi pokazuju da je u školskoj 2013/2014. godini samo jedno dijete sa posebnim obrazovnim potrebama imalo asistenta u nastavi u OŠ Stefan Mitrov Ljubiša. Angažovana je osoba sa zavoda za zapošljavanje sa visokom stručnom spremom profesor maternjeg jezika i književnosti. Ovaj asistent se uprkos svom obrazovanju susreo sa velikim problemima kako postupati sa djetetom sa smetnjama u razvoju i pomoći mu da prisustvuje nastavi drugog razreda Osnovne škole. U drugom slučaju imamo primjer da je majka asistent u nastavi svom djetetu bez ikakvih znanja iz ove oblasti. U Predškolskoj ustanovi „ Ljubica Jovanović Maše“ ograničavaju se djeca sa smetnjama u razvoju da mogu boraviti samo par sati u Ustanovi uz prisustvo roditelja. Ne postoje asistenti koji bi bili obučeni da pružaju podršku i pomoć djeci dok borave u vrtiću.
Ako se ne obezbijede edukovani asistenti u nastavi koji bi se angažovali u vaspitno-obrazovnim ustanovama djeci sa smetnjama u razvoju obrazovanje ostaje nedostupno ili teško dostupno. Podrška u obrazovanju će se svoditi na roditelje kao do sada. Porodice djece sa smetnjama u razvoju se sele u druge gradove Crne Gore, Podgoricu najčešće gdje postoji i funkcioniše servis asistenata u nastavi koji su edukovani za ovaj posao.
Opšti cilj projekta je poboljšanje servisa podrške za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju u Budvi
Specifični ciljevi projekta?
- Psihološko osnaživanje djece i mladih sa smetnjama u razvoju u Budvi i njihovih roditelja.
- Bolja vidljivost i prepoznatljivost ove populacije u Budvi.
- Bolja asistencija u nastavi za djecu i mlade sa posebnim obrazovnim potrebama u Predškolskoj ustanovi, Osnovnim i Srednjim školama u Budvi i Petrovcu.
Realizacijom ovog projekta očekujemo da edukujemo dvadeset asistenata u nastavi koji će dobiti sertifikat o obavljenom treningu.
Očekujemo da podstaknemo roditelje da što veći broj djece sa smetnjama u razvoju uključi u vaspitno-obrazovne Ustanove u Budvi.
Očekujemo da se veći broj djece sa smetnjama u razvoju iz Budve uključi u Predškolsku Ustanovu uz podršku asistenta u nastavi. Da se veći broj djece sa posebnim obrazovnim potrebama upiše u Osnovne škole uz podršku asistenta u nastavi. Da se veći broj djece sa posebnim obrazovnim potrebama upiše u Srednju školu uz podršku asistenta u nastavi.
Direktna ciljna grupa su dvadesetsedmoro djece i mladih sa smetnjama u razvoju u Budvi, njihovi roditelji, pet volontera i dvadesetoro nezaposlenih sa evidencije Zavoda za zapošljavanje.
Indirektna ciljna grupa su sva djeca i mladi sa smetnjama u razvoju u Budvi, zaposleni u Predškolskoj ustanovi Ljubica Jovanović Maše i Osnovnim školama Stefan Mitrov Ljubiša, Druga osnovna i Srednjoj mješovitoj školi u Budvi. Djeca i učenici koji pohađaju ove škole.
Naša organizacija će realizacijom ovog projekta imati višestruke koristi. Izgradićemo vizuelni identitet organizacije. Uspostavićemo saradnju za Zavodom za zapošljavanje u Budvi i Obrazovnim ustanovama. Obezbijedićemo edukovane asistente u nastavi za naše članove.