Na osnovu Odluke Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore o raspodjeli sredstava broj 56-197/19-71 od 19. 7. 2019. god. realizovali smo projekat pod nazivom ,,Socijalna inkluzija djece i mladih sa smetnjama u razvoju u Budvi”. Visina dobijenih sredstava iznosila je 27.050,00 eura. Oblast u kojoj je realizovan projekat je zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju.
Projekat je realizovan u partnerstvu između NVO Udruženje roditelja djece i mladih sa smetnjama u razvoju ,,Puževa kućica” Budva i NVO ,,Sedma sila mladih” Budva.
Planom projekta predvidjeli smo da projektne aktivnosti traju od 6. 9. 2019. god. do 5. 9. 2020. god, međutim, usljed pandemije virusa COVID-19, period realizacije je produžen do kraja 2020. godine.
Cilj plana i programa koji smo postavili kao opšti je poboljšanje položaja djece i mladih sa smetnjama u razvoju. Opšti cilj, koji je ujedno i cilj postojanja i rada naše nevladine organizacije, pokušali smo da dosegnemo kroz ostvarenje sljedećih specifičnih ciljeva:
- Inkluzija djece i mladih sa smetnjama u razvoju;
- Socijalizacija djece i mladih sa smetnjama u razvoju;
- Unapređenje servisa vaninstitucionalne podrške djeci i mladima sa smetnjama i teškoćama u razvoju;
- Povećanje informisanosti zajednice na lokalnom i državnom nivou o potrebama o značaju i ulozi integracije djece i mladih sa smetnjama u razvoju.
Realizacija projekta je planirana na teritoriji Crne Gore – prevashodno Opštini Budva, međutim, iz ove perspektive mogu sa sigurnošću potvrditi da smo prevazišli nacionalne okvire. Socijalne mreže su doprinijele da se tekstovi nastali u ovom projektu dijele širom regiona – u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji. Takođe, štampani primjerci naših publikacija su pronašli svoje čitaoce u raznim državama Evrope.
Projekat je doprinio ostvarenju ciljeva i predviđenih mjera Strategije za integraciju lica sa invaliditetom u Crnoj Gori za period 2016-2020 koja predviđa mjere i aktivnosti za postizanje strateških ciljeva u oblasti jednakosti u Crnoj Gori, podizanje nivoa svijesti javnosti o licima sa invaliditetom i njihovim pravima, uključujući rad sa djecom od najranijeg uzrasta, pa kroz sve nivoe obrazovnog sistema. Takođe, i u skladu sa strateškim ciljevima u raznim sektorima kao što su: Strateški cilj u oblasti socijalne zaštite u Crnoj Gori do 2020, obezbijediti uključivanje lica sa invaliditetom u društvo kroz uspostavljanje savremenog i održivog sistema socijalne zaštite uz unapređenje životnog standarda svih lica sa invaliditetom u Crnoj Gori, uz posvećivanje posebne pažnje licima kojima je neophodan najveći stepen podrške, koja zbog svog zdravstvenog stanja i nepristupačnosti raznih servisa usluga nijesu u stanju da sami privređuju i obezbijede uslove života primjerene međunarodnim standardima; Strateški cilj u oblasti zdravstva u Crnoj Gori do 2020. na principu jednakog pristupa zdravstvenim uslugama, unapređenje zdravlja lica sa invaliditetom i njihovih porodica, poboljšati usluge rane dijagnostike, intervencije i podrške djeci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama u sistemu zdravstvene zaštite; Strateški cilj u oblasti obrazovanja i obuka u Crnoj Gori do 2020, nijedno dijete da ne bude isključeno iz besplatnog i obaveznog osnovnog ili srednjoškolskog obrazovanja, uz podršku u sklopu opšteg obrazovnog sistema da bi se olakšalo efektivno obrazovanje i individualizovane mjere podrške u okruženjima koja podržavaju socijalni razvoj u skladu sa ciljem pune uključenosti. Kontinuirano raditi na unapređivanju svijesti opšte javnosti o dobrobitima inkluzivnog obrazovanja.
Direktna ciljna grupa projekta bila su djeca i mladi sa smetnjama i teškoćama u razvoju iz Budve, članovi NVO ,,Puževa kućica“, uzrasta od jedne do dvadeset sedam godina, tipična djeca i mladi uzrasta od trinaest do dvadeset sedam godina.
Indirektna ciljna grupa bile su porodice djece uključene u projekat, njihovi vršnjaci u vrtićima i školama, njihovi nastavnici i lokalna zajednica u kojima korisnici žive. Krajnji korisnici su 40 (četrdesetoro) djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju iz Budve i Petrovca i 10 tipične djece i mladih, kao i šira zajednica.
Tokom projekta realizovane su sljedeće aktivnosti: održavanje defektoloških radionica; održavanje govorno-jezičkih radionica; održavanje psiholoških radionica; održavanje radionica za razvijanje zdravih stilova života; obilježavanje Svjetskog dana cerebralne paralize; obilježavanje Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom; obilježavanje Svjetskog dana osoba s autizmom; edukacija i informisanje lokalne zajednice o značaju inkluzije djece i mladih sa smetnjama u razvoju. Izdavanje i promovisanje publikacija o djeci i mladima sa smetnjama u razvoju u Budvi.
Tokom proteklih mjeseci realizacije projekta ostvareni su sljedeći rezultati: povećana inkluzija 40 djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju; povećana socijalizacija 40 djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Povećane intelektualne sposobnosti 15 djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Povećane govorno-jezičke sposobnosti 15 djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju; psihološki osnaženo 10 djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju školskog uzrasta; povećane motoričke sposobnosti i tjelesno zdravlje 20 djece i mladih sa smetnjama u razvoju; povećana informisanost zajednice o potrebama o značaju i ulozi integracije djece i mladih sa smetnjama u razvoju; povećano učešće 10 mladih u socijalizaciji njihovih vršnjaka sa smetnjama u razvoju.
Objavljeno je ukupno 40 tekstova na temu inkluzije i socijalizacije djece i mladih sa smetnjama u razvoju, na portalu www.krugmladih.com i web sajtu www.puzevakucica.com. Procijenili smo da su tekstovi podijeljeni preko 5000 puta na socijalnim mrežama.
Objavljena su tri broja publikacije ,,Prevaziđimo različitosti”, uključujući i primjerak koji imate pred sobom.
NVO ,,Sedma sila mladih” je u periodu realizacije projekta vršila istraživanja na temu socijalne inkluzije djece i mladih sa smetnjama u razvoju kroz prizmu razvoja usluga za život u zajednici. Intervjuisali su stručnjake iz raznih oblasti na ovu temu, razgovarali su sa djecom i mladima sa smetnjama u razvoju i njihovim roditeljima, sa donosiocima odluka na lokalnom nivou na temu poboljšanja socijalne inkluzije ove populacije u društvenu zajednicu, anketirali su lokalno stanovništvo na temu prihvatanja različitosti. Kroz rad na pomenutim temama autori tekstova su se edukovali o značaju i ulozi inkluzije i potrebi integracije ciljne grupe, sticali su znanja i vještine komuniciranja sa pomenutom ciljnom grupom, razvijali su empatiju i prihvatanje svojih vršnjaka sa smetnjama u razvoju, kroz objavljene tekstove i životne priče na portalu, web sajtu, društvenim mrežama i u okviru publikacije edukovali smo širu javnost o ovim temama.
Kroz pomenute aktivnosti članovi NVO ,,Sedma sila mladih” i NVO ,,Puževa kućica” su podstakli mlade i širu javnost na pozitivne iskorake u oblasti integracije djece i mladih sa smetnjama u razvoju u društvo.
Ovaj projekat je nastavak projekta ,,Prevaziđimo različitosti” koji je finansijski podržalo Ministarstvo rada i socijalnog staranja Crne Gore u 2018. godini, kao i nastavak dugogodišnjeg rada NVO ,,Puževa kućica” Budva.
Finansijska održivost ovog projekta se obezbjeđuje kroz projekte koji su dio programa, koji naše Udruženje sprovodi sedam godina u kontinuitetu. Projekte je podržala Komisija Opštine Budva u raspodjelama sredstava NVO u 2013. 2014. 2015. 2017. 2018. i 2019. godini. A Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću u raspodjelama za 2014. 2015. 2016. i 2017. godinu. Zavod za zapošljavanje Crne Gore je podržao sedam naših projekta personalne asistencije. Fond za aktivno građanstvo – FAKT je podržao četiri naša projekta u 2015. 2016. 2018. i 2019. godini. Ministarstvo rada i socijalnog staranja je podržalo dva naša projekta u raspodjelama finansijskih sredstava po javnim konkursima za 2018. i 2019. godinu. Sredstva za rad Udruženja obezbjeđujemo i kroz dobrovoljne priloge građana i donacije biznis sektora i javnih preduzeća sa teritorije Opštine Budve.
Institucionalna održivost proizilazi iz spremnosti države Crne Gore, uključujući nadležna Ministarstva i lokalnu samoupravu, koja će nastojati i u narednom periodu pružati podršku inicijativama za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije koji se odnose i na djecu i mlade sa smetnjama u razvoju. A oni su ciljna grupa naših projektnih aktivnosti.
Strateška održivost se zasniva na strateškim dokumentima kao što su: Strategija za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2017-2021. godine; Strategija socijalne i dječije zaštite; Akcioni planovi za realizaciju strateških dokumenata; Lokalna strategija socijalne i dječije zaštite (socijalne inkluzije). U ovim dokumentima su jasno propisani ciljevi organa donosioca odluka na nacionalnom i lokalnom nivou – da u narednom periodu podrže aktivnosti na unapređenju položaja djece i mladih sa smetnjama u razvoju. Realno je očekivati da se i u narednom periodu predviđaju strateška dokumenta koja će primenjivati evropske i međunarodne standarde u odnosu na djecu i mlade koje mi zastupamo.
Sve ove ciljeve ne bi bilo moguće realizovati i ostvariti vidljive rezultate bez mojih divnih dugogodišnjih saradnica i mladih članica našeg uspješnog tima. Na projektu su marljivo radile defektološkinje Mirjanka Jović i Marija Cimbaljević, psihološkinja Jelena Kastratović, tim fizioterapeutkinja koji čine Nataša Stanković, Rajka Adžić i Nađa Đikanović, urednica publikacija i predsjednica NVO ,,Sedma sila mladih“, Zorica Radenović, asistentkinja na projektu Mila Hajster i moja malenkost Nataša Anastasov, diplomirana ekonomistkinja, osnivačica i izvršna direktorica NVO ,,Puževa kućica” Budva.
Zahvalnost dugujem i svim članovima ,,Puževe kućice” i ,,Sedme sile mladih” koji su, svako prema svojim mogućnostima, dali doprinos u realizaciji projekta ,,Socijalna inkluzija djece i mladih sa smetnjama u razvoju u Budvi”.
Koordinatorka projekta
Nataša Anastasov